מטפלת סיעודית

 

במסגרת חוק הסיעוד שקיים כיום במדינת ישראל, קשישים שהוגדרו כזכאים לגמלת סיעוד על ידי הביטוח הלאומי יכולים להנות מסיוע של מטפלת סיעודית שתגיע לביתם ותסייע להם בפעולות היומיומיות. לא פעם קיימת אי הבנה בקרב קשישים ובני המשפחות שלהם בכל הנוגע  לתפקידים שהמטפלת הסיעודית אמורה לבצע. חשוב לזכור כי מטפלת סיעודית איננו עוזרת בית או עובדת ניקיון על אף שחלק מהתפקידים שלה יכללו עבודות משק בית, אך עיקר עבודתה הוא לטפל בקשיש ולסייע לו בפעולות יומיומיות כגון: רחצה, הלבשה, אכילה ועוד.

תפקידיה של מטפלת סיעודית

בכדי להבין מהו תפקידה של מטפלת סיעודית, כדאי לקרוא את הדברים הבאים:

טיפול והשגחה

מהות התפקיד של המטפלת הסיעודית של חברת היחידה לסיעוד הוא קודם כל לטפל ולסייע לקשיש בביצוע פעולות יומיומיות כגון: אכילה, לרבות קניית מוצרי מזון עבורו, לבישה, לרבות כביסה וגיהוץ, רחצה, השגחה, החלפת מוצרי ספיגה ומצעים, סיוע בהתניידות הן בתוך הבית והן מחוץ להבית, הבאת תרופות רלוונטיות מבית המרקחת, ליווי של הקשיש לקופת החולים או לסידורים ועוד. ניתן  לבקש במסגרת הטיפול האישי מהמטפלת עזרה וסיוע בנטילת תרופות שנקבעו למטופל על ידי הרופא שלו והוכנו מראש למטפלת הסיעודית ועוד.

קשר אישי

לא מעט קשישים חשים בודדים. בני המשפחה הקרובים אליהם עסוקים בשגרת חייהם התובענית ולא פעם לא מבקרים אותם מספיק. הקשיש מוצא את עצמו לא פעם בודד, אין לו עם מי לדבר והוא חש מתוסכל וכמובן גם מדוכא ועצוב. מטפלת סיעודית לרוב רוקמת קשר עם הקשיש אשר יש לו משמעות עבורו. הקשר בין המטפלת הסיעודית לקשיש, השיחה עימה והדאגה שלה לצרכי הקשיש, משפיעים באופן מהותי על מצב רוחו של הקשיש.

עבודות משק בית

הביטוח הלאומי הגדיר במסגרת התפקיד של מטפלת סיעודית ביצוע עבודות ניקיון קלות בביתו של הקשיש הסיעודי. לא פעם כאמור הסעיף המדובר גורם לבלבול בקרב בני המשפחות של הקשישים או הקשישים והם בטוחים שהמטפלת אמורה לבצע את כלל פעולות הניקיון הנדרשות בבית, אך לא כך הדבר. עבודות הניקיון שעל העובדת הסיעודית לבצע הן: ניקוי אבק, טאטוא של הבית, שטיפת רצפות, ניקיון בסיסי של המטבח וכן ניקיון של השירותים והמקלחת. המטפלת הסיעודית איננה מנקה ואין לבקש ממנה לבצע עבודות ניקיון יסודיות לבית.

מדוע חשוב לדאוג למטפלת סיעודית טובה לקשיש?

המטפלת הסיעודית היא זו שבסופו של דבר תגיע באופן יומיומי לבית שבו מתגורר האדם הקרוב ולכם. היא תבלה אתו שעות רבות ותסייע לו בביצוע הפעולות היומיומיות ועל כן, חשוב מאוד להעניק למטפלת הסיעודית יחס חם והערכה וכן, מראש לדאוג שהיא תהיה מטפלת אדיבה שיודעת כיצד לטפל בקשיש וכיצד לנהוג עימו. חשוב כמובן לזכור כי לקשר החם שבין המטפלת הסיעודית לקשיש יש חשיבות רבה ומשמעות שכן, הדבר תורם רבות למצב רוחו ואיכות חייו באופן כללי.

 

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email