שם אימייל אחר מלכ''ר
חיפוש באתר
יצירת קשר דרושים תנאי שימוש מנהלים כלים לגיוס משאבים מידע למפרסמים לוח אירועים אודות


מנהלים

 ראש השנה
 הגירה
 כותרות
 חדשות
 עסקים קהילה
 התנדבות
 מקורות מימון
 שירותי עמותות
 גיוס משאבים
 קמפיינים
 פרסים/אותות
 פרסומים חדשים
 תמיכות/מכרזים
 דעות
 מינויים
 פדרציות
 אתרים/מדיה
 טכנולוגיה
 עסקים חברתיים
 סיכומי כנסים
 הודעות
 דרושים
 לוח אירועים
 הזווית האזרחית
 בלוג
 אתר התנדבות
 אתר כספים

תיקון 14 יביא שקיפות לעמותות וודאות וביטחון לתורמים

הדברים נאמרו בכנס בנושא ביקורת פנימית בעמותות בעקבות תיקון 14 שערכה פירמת פאהן קנה. לדברי רו"ח יזהר קנה, סגן נשיא לשכת רואי החשבון כי "החקיקה החדשה היא אינטרס של העמותות הטובות, היא תייצר הגברת שקיפות ובעיקר רוגע בקרב ציבור תורמים
שהכספים הנתרמים אכן מגיעים לייעדם".

תיקון 14 לחוק דורש מינוי מבקר פנים בעמותות בעלות מחזור כספי העולה על 10 מיליון שקלים. בכנס שערכה פירמת פאהן קנה השתתפו מאיר שפיגלר, מנכ"ל קק"ל, ד"ר גיא רוטקופף, לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים, רו"ח יזהר קנה ורו"ח יוסי גינוסר מפירמת פאהן קנה ושות', שוקי ארליך, יו"ר עמותת יכולים נותנים, ואבי שפירא, מנכ"ל אנפיטק.

לדברי ד"ר גיא רוטקופף, לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים, "היה הרבה יותר טוב אם לא היינו צריכים את התיקון לחוק, אם היינו נמצאים היום במצב שבו העמותות והמלכ"רים מנוהלים על ידי מנהיגות אזרחית טובה. מנהלים טובים ואנשים ישרים לא צריכים לחשוש מביקורת. הצורך בחוק נובע מכך שעמותות רבות לא מנוהלות באופן תקין". עוד הוסיף רוטקופף,כי "הכלים שעמדו עד היום בפני רשם העמותות, כמו אישור ניהול תקין ומדי פעם ביקורת של מבקר חסר סמכות, היו מגוחכים". כיום, הדגיש, כאשר המדינה עובדת במיליארדי שקלים באמצעות עמותות ולמעשה באמצעותן עושה אאוטסורסינג לשירותים שהיא צריכה לתת, "כלי הביקורת הישנים כבר אינם אפקטיבים".

לעומת התמיכה הגורפת בתיקון 14 מצד הגורמים החשבונאיים ציין שוקי ארליך, יו"ר עמותת יכולים נותנים, כי "אי אפשר לשנות DNA ארגוני באמצעות חוק. אם הוועד ידע ליצר תודעה ארגונית על חשיבות של ניהול תקין וקבלת ביקורת זה יוביל לשינוי משמעותי בהתנהלות הארגון. המשילות והשקיפות הן גורם מפתח להתנהלות נכונה של הארגונים".

גישה אופטימית יותר בכוחו של תיקון 14 ליצור שינוי מהותי הוצגה על ידי רו"ח יזהר קנה, סגן נשיא לשכת רואי החשבון ושותף מנהל בפירמת פאהן קנה, שאמר כי "החקיקה החדשה תשדרג את מערך הבקרה הכולל בעמותות וחל"צים ותשפיע לחיוב על אמון הציבור באותם גופים הניזונים מתרומות כספיות של הציבור בישראל. החקיקה החדשה היא אינטרס של העמותות הטובות, היא תייצר הגברת שקיפות ובעיקר רוגע בקרב ציבור התורמים שהכספים הנתרמים אכן מגיעים לייעדם".

רו"ח יוסי גינוסר, מנכ"ל פאהן קנה ניהול בקרה, ציין אם זאת את הבעייתיות של העדר תיאום בין מנגנוני ביקורת בעמותה. לדבריו, "החוק החדש לא יצר תאום בין מנגנוני הביקורת השונים ולכן ישנן עמותות שיש בהן מספר גופי ביקורת שלא מדברים אחד עם השני ומייצרים עומס רגולטורי ועומס על מנהל העמותה. יש כיום עמותות שמקדישות זמן רב על טיפול בענייני הביקורת על חשבון הניהול השוטף וקידום המטרות שלשמן הן הוקמו". רו"ח גינוסר הוסיף כי "עמותות קמות מסביב למייסד שמוביל רעיון ואוסף סביבו אנשים שחושבים כמוהו. כתוצאה מכך אין אף אחד ששואל שאלות והתיקון לחוק בא לפתור בדיוק את הבעיה הזו באמצעות ביקורת פנימית שתייצר איזונים ובלמים להנהלה".

מערכת הזווית השלישית-1. במצס הנכחי אין מקום לכזו אופטימיות לגבי התיקון
עו"ד דב קיבלוביץ (3/31/2015 5:26:36 PM)
תוספת לרישת התגובה שלי -" במצב הנכחי"
עו"ד דב קיבלוביץ (3/31/2015 5:32:09 PM)
לוח האירועים
לצפייה והוספת אירועים

 
Created by OliveInteractive